Żyj z pasją

 czyli zaczynamy z poniedziałek ambitnie...


     Nie jestem wielką fanką tzw. książek, które pomagają żyć :) Jakby się tak zastanowić, to chyba żadnej nie przeczytałam od początku do końca.
Zwykle wygląda to tak:  skuszona okładką i zamieszczonym tam hasłem typu: "rozwiąż swoje problemy w pięć minut", kupuję albo pożyczam. Myślę, że a nuż istnieje jakiś cudowny środek o którym nie wiem?
Oczywiście takiego środka nie ma, a książki, mimo, że może są i dobre, do mnie jakoś nie trafiają.

Zwykle jednak w każdej z nich znajdą się jakieś fajne rady. Może niespecjalnie odkrywcze i w gruncie rzeczy wszyscy je znamy, ale czasem warto się na tym zastanowić.

Książka "Żyj z pasją" (J.B.Attwood i Ch.Atwood) to tzw. bestseller, który sprzedać ci ma klucz do szczęścia. Strasznie dużo w nim przykładów, jak to metoda wymyslona przez autorów odmieniła diamteralnie życie wielu ludzi. Momentami miałam wrażenie, że więcej w niej peanów niż konretów. Na dodatek jakoś trochę z pewnym niedowierzaniem podchodzę do różnych metydacji, spotkań ze zmarłymi i przewidywania przyszłości.

     W skrócie książka mówi o tym, że jak już uświadomimy sobie swoje tzw. pasje, to wtedy cały wszechświat zaczyna działać na naszą korzyść, i kiedy myślimy o tym wystarczająco dużo, skupiamy się i działamy w tych kierunkach to nic nas nie może powstrzymać.
Takie tam bzdety, conajmniej naciągane. Ale kilka fajnych porad też znalazłam.

Oto one:

1. Często nie zdajemy sobie sprawy z naszych pragnień i pasji. Myślimy, że na czymś nam zależy ale nie zastanawiamy się nad tym głębiej. Jest takie ćwiczenie polegające na tym, żeby wypisać na kartce ok. 15 pasji. Nie celów, typu : kupić nowy samochód, tylko pasji: cieszyć się świetnym zdrowiem, mieć energię i witalność, być znanym pisarzem, albo mieszkać w pięknym domu nad brzegiem morza. Wszystko co sprawia, że bylibyście szczęśliwi. Z tych piętnastu wybrać trzeba pięć, porównując zawsze dwie ze sobą i wybierając ważniejszą. Tę ważniejszą znowu porównuje się z kolejną. Na pierwszym miejscu znajdzie się więc ta pozycja, która dla was jest najbardziej istotna a za nią 4 kolejne. Zróbcie. Ciekawa jestem czy wyniki Was zaskoczą. Mnie zaskoczyły.

2. Można te pasje sobie powpisywać na małych karteczkach i umieścić je w róznych miejscach tak, żeby mieć je zawsze pod ręką i często na nie zerkać. W torebce, na lustrze. To podobno dodaje motywacji. U mnie działa. Choć na lustrze nie mam - moje pasje są tajemnicą ;)

3. Do każdej tzw. pasji powinniśmy wypisać po pięc punktów kontrolnych. To takie uszczegółowienie, skonretyzowanie sposobów na osiągnięcie "pasji". Np. jeśli pasją jest "być znanym pisarzem" punkty kontrolne mogą wyglądać tak: a. regularnie pisać do gazet, b. biorę udział w spotkaniach autorskich, c. wydałem kilka książek. Zależy co dla kogo oznacza "bycie znanym pisarzem". Wiadomo, że im bardziej rozdzielimy nasze cele i pragnienia tym łatwiej je realizować. Krok po kroku.

4. Pasja to podróż a nie punkt docelowy. Już sama realizacja sprawia, że człowiek jest szczęśliwy. Jeśli dążenie do celu nie sprawia Ci frajdy, to może idziesz w niewłaściwą stronę?

5. Nie warto robić czegokolwiek byle jak, na pół gwizdka, o wiele więcej można osiągnąć, robiąc coś z pasją. (taka oczywista oczywistość pachnąca trochę P. Coelho)

6. Nic na siłę. Na wszystko przyjdzie czas, a działanie pod presją i na przekór powoduje tylko frustrację i zniechęca bardzo szybko.

To takie najważniejsze, moim zdaniem, punkty. I tak sobie myślę, że największą zaletą tego typu książek, jest to, że zaczynamy się zastanawiać nad różnymi kwestiami, o których wcześniej zupełnie nie myśleliśmy. Zaczynamy drążyć, analizować, uświadamiać sobie swoje potrzeby, problemy i pragnienia. Czyli poznajemy siebie, a to chyba najlepsza droga do bycia szczęśliwym i zadowolonym
2 komentarze

Ja kupuję takie książki, kiedy chcę się ogarnąć;) masz rację zawsze z nich się coś wynosi.
A z pasją trzeba życ nieustannie! Moi znajomi czesto sie ze mńie smieja bo wszystkim co mi sie podoba i co mnie cieszy strasznie sie ekscytuje;) z pasja!;)
Ps. JakzesTytamwlazła?????!!!!!!!!! ;)

Reply

powoli i ostrożnie :)

Reply

Prześlij komentarz