książki

"Kobieta na 2 krańcu świata" Martyna Wojciechowska

To znowu same ciekawe historie, znane zresztą widzom programu. Ja jednak chętnie wróciłam  nawet do tych, które oglądałam w telewizji. Jest więc Macieng z Tajlandii, która nosi na szyi obręcze w celu jej wydłużenia, wygląda strasznie, ale co kraj to inny kanon piękna jak widać. Jest Trisnantki, która na Borneo opiekuje się małymi orangutankami, których matki zostały zamordowane przez ludzi. Najczęściej za to, że podkradają z pól sadzonki, a podkradają je bo nie mają co jeść, ponieważ las, w którym do tej pory znajdowały pożywienie, został wycięty. Przez człowieka oczywiście. Więc ten człowiek, żeby chronić swoje sadzonki rozrąbuje takiego orangutana na kawałki chyba że woli go zatłuc na śmierć kijami. Jest też Shirley, która mieszka z hipopotamem, pozwala mu spać na materacu i kocha jak własne dziecko. No można i tak. Mnie najbardziej zafascynowały dwie historie z Japonii. O Wanatabe, która w myśl mody kawaii ubiera się i maluje jak księżniczka, wydając na to wszystkie pieniądze, które zarabia pracując jako modelka i operator koparki (tak, tak szerokie zainteresowania). Druga historia jest o Kimichie, która, pracując jako gejsza, każdej nocy przeistacza się w Kioto w barwnego motyla. Ale czy jest dzięki temu szczęśliwa? Japonia to niesamowicie fascynujące i przerażające miejsce. Zupełnie inna kultura, kompletnie inny sposób myślenia, to jakby odwrócić nasz świat o 180 stopni. Trudno to pewnie zrozumieć i pojąć ale cudownie byłoby poznać. Dla mnie wbrew pozorom wydaje się to dużo większa egzotyka niż Indie czy Afryka.

"Cukiernia pod Amorem - cz 2." M. Gutowska-Adamczyk s

Kolejna część sagi jest równie fantastyczna jak pierwsza. Czytałam z zapartym tchem fascynujące i przewrotne losy rodzin Zajezierskich, Toroszynów i Cieślaków.  Bardzo ciekawa jest przemyślana kompozycja, fakt że ze akcja biegnie dwutorowo. Toczy się w 1995, kiedy to główna bohaterka Iga próbuje rozwikłać tajemnicę zaginięcia pierścienia, coraz bardziej zagłębiając się w historie losów swoich przodków, odrywając coraz to nowe sensacje i przejmujące historie. Taka podróż wstecz. Z drugiej zaś strony, historia opowiadana przez autorkę, zaczyna się w dziewiętnastowiecznych folwarkach, dworach szlacheckich, w pełnym rozkwicie, czasy organizowania bali i aranżowania małżeństw, zupełnie innego sposobu myślenia, poprzez czasu I Wojny światowej, odzyskania wyczekiwanej niepodległości, bolszewizm, początki komunizmu, XX lecie międzywojenne, zmiany, rozwój gospodarki, zmiany obyczajów, aż po II Wojnę Światową. Czy w którymś momencie te dwie historie się spotkają? Czy zagadka zostanie rozwikłana? I czy to na pewno jest najważniejsze? Sprawdźcie. Książka jest absolutnie rewelacyjna, spodziewałam się kolejnego czytadła dla kobiet, tymczasem książka jest frapująca, mądra, przejmująca Trudno wyobrazić sobie ciekawsze losy jakiejś rodziny

Podróże 10/2013

Jak co miesiąc mnóstwo pomysłów, inspiracji, pięknych zdjęć i cennych informacji. Autorzy zabierają nas w podróż po azjatyckich metropoliach - Bankok, Szanghaj i Kalkuta, choć Indie jak już pisałam najmniej są mi bliskie z tego trójkąta. Zabierają nas w świat egzotycznej kuchni i różnorodnych potraw sprzedawanych na ulicznych targach, w świat pełen kontrastów i chaosu, innej mentalności, morza ludzi, nowoczesnych wieżowców, ekskluzywnych sklepów i staruszek w piżamach. Żeby choć trochę odpocząć od tego zgiełku możemy też wybrać się do dwóch miejsc w których czas biegnie dużo wolniej, a właściwie zatrzymał się wiele lat temu - Wiślicy, w woj. świętokrzyskim i podkrakowskiej Lanckorony. A może Indonezja? W magazynie jest też ciekawy artykuł na temat tego, jak świadomie robić zakupy podczas podróży. Na co warto wydać pieniądze, a czego możemy żałować.

Prześlij komentarz